6 népszerű kávémítosz és tévhit
A kávé már több száz éve létezik, így nem meglepő, hogy az évek során számos kávémítosz keringett. A kávét gyakran tévesen hibáztatják sok olyan dologért, amelyet tudományosan megcáfoltak már, de még mindig van néhány mítosz, amely ma is él. Íme 6 népszerű kávémítosz és tévhit, amelyekről örömmel mondhatjuk, hogy megcáfolták.
A 6 gyakori kávémítosz és tévhit, aminek ne higgyünk:
- Egy csésze kávé kijózanít
A kávé vagy a koffein nem gyorsítja fel a kijózanodás folyamatát, bármennyire is „józannak” érzi magát tőle az ember. A mítoszt megdöntötték, többek között azért is, hogy csökkentsék az alkoholfogyasztást és az ittas vezetést. Az igazság az, hogy a kávéfogyasztástól fókuszáltabbak és összeszedettebbek leszünk, de a véralkohol szintünk nem fog változni, így valójában csak az idő fog kijózanítani.
- Kávézás után fogat kell mosni
Egy másik elterjedt kávémítosz az, hogy a kávéfogyasztás utáni fogmosás megakadályozza, hogy elszíneződjön a fog. Ez nemcsak rossz ötlet, de károsíthatja a fogakat! A kávé savas, ezért, ha közvetlenül kávéfogyasztás után mosunk fogat, a savasság károsíthatja a zománcunkat. A legjobb módszer az, ha kávézás előtt mosunk fogat, így megszabadulunk a lepedéktől, amelyen szeretnek megtapadni a foltok. Egy másik jó lehetőség, hogy várjunk egy fél órát a kávé elfogyasztása után, még a fogmosás előtt. Ez az idő lehetőséget ad a nyálának, hogy újra egyensúlyba hozza ezt a savasságot.
- Ha a kávétól elfáradsz, akkor ADHD-d van
Valószínűleg az egyik komolyabb kávémítosz az, hogy azok lesznek fáradtak egy kávé elfogyasztása után, akiknek ADHD-juk van. Bár vannak olyan emberek, akiknek ADHD-diagnózisuk van, és elfáradnak a kávézás után, de vannak olyanok is, akik szintén elfáradnak, és nincs ADHD-juk. Fontos megérteni, hogy a stimulánsok nem mindig működnek mindenkinél, függetlenül bármilyen diagnózistól. Vannak, akik egyszerűen elfáradnak egy csésze kávé után, ezért nem jó ötlet az ADHD-ra kenni a dolgot.
- A kávé hűtőszekrényben vagy fagyasztóban való tárolása meghosszabbítja a frissességet
Bár fontos, hogy a szemes kávét és az őrölt kávét távol tartsuk a közvetlen napfénytől, a hűtőszekrény és a fagyasztó a nedvesség miatt nem ideális környezet a kávénak. A nedvesség felgyorsítja a folyamatot, aminek következtében a kávé elveszti ízét, és esetleg penészesedik, különösen, ha a kávét nem tárolják megfelelően. Ahelyett, hogy hűtőszekrénybe helyeznénk őket, tartsuk a kávészemeket a kamrában légmentesen záródó edényben vagy abban a zacskóban, amiben megvásároltuk.
- Az erősebb vagy sötétebb pörkölésű kávé több koffeint tartalmaz
Bár úgy tűnhet, hogy az erős, sötét pörkölésű kávé több koffeint tartalmaz, valójában ennek éppen az ellenkezője az igaz. A világos pörkölésű kávéban van a legtöbb koffein, mivel itt fordítódik a legkevesebb idő a pörkölésre, így a legtöbb koffeint és savasságot tartja meg a kávészem.
- A kávézás megakadályozza az elalvást
Bár a koffein megzavarhatja az agy alvási folyamatait, hatóideje körülbelül 5 óra. Ez azt jelenti, hogy ha délben iszunk egy csésze kávét, a koffein 17 óráig teljesen metabolizálódik. Hacsak valaki nem különösen érzékeny a koffeinre, vagy ha nem nagyon lassú az anyagcseréje, valószínűleg könnyen el fog aludni este 10-kor, ha délután 17-kor még kávézik egyet.
Megjött a kedved a kávézáshoz? Prémium minőségű kávékínálatunkat fedezd fel webshopunkban! 🙂